
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 30 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.75 mm |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 3.5 A |
| Output Voltage | 1 V to 57 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 300 kHz to 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 900 nA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Duty Cycle | 97.5 % |
| Schedule B | 8504409580 |
| Function | Step-Down |
Stock: 320
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53322
Ext.Price$1.53322
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53322 | $1.53322 |
| 10 | $1.29552 | $12.95520 |
| 25 | $1.19069 | $29.76725 |
| 50 | $1.09434 | $54.71700 |
| 100 | $1.00579 | $100.57900 |
| 300 | $0.96985 | $290.95500 |
| 500 | $0.93518 | $467.59000 |
| 1000 | $0.90520 | $905.20000 |
